Florbal - historie oddílu

1886 - Vznik oddílu pod vedením Jiřího Štěrby jako pionýrský turistický a tábornický oddíl.

1989 - Po společenských změnách vstoupili členové oddílu v roce 1993 do Sokola. Oddíl se dále věnoval zejména turistice, táboření a pobytu v přírodě, ale později se zapojil i do sportovních aktivit.

1996 - Vedoucí oddílu se na semináři cvičitelů seznámil s florbalem a oddíl poté dostal darem od ČOS 8 florbalek, 10 míčků a stručná pravidla hry na jednu stránku A4. Od té doby se v Severomoravské župě florbal hrál i v dalších jednotách – Chromči, Dlouhomilově a Dubicku.

V 90. letech se hrály soutěže ČFbU jen ve velkých městech (Ostrava, Olomouc, Brno, Svitavy, apod.). Pro náš oddíl to bylo nejen daleko, ale i finančně nepřístupné (příspěvky členů vycházely na 3000,-Kč), proto se vedoucí oddílu rozhodl zorganizovat lokální soutěž pro dětské týmy ze Zábřeha a okolí, které nehrají soutěže organizované ČFbU.

1999 - Na podzim zahájen 1. ročník Zábřežské florbalové ligy.

Z počátku se hrálo jen v zábřežské Sokolovně, později v tělocvičnách ZŠ Boženy Němcové a od 14. ročníku (sezóna 2012/2013) se střídavě hraje v halách ZŠ a MŠ Údolí Desné v Rapotíně a Sportovní hale v Postřelmově. Kromě zábřežské ligy se oddíl účastní i dalších florbalových turnajů a přeborů i atletických soutěží. Od roku 2015 se oddíl vrátil k letní činnosti a pořádá letní sportovní kempy na Drozdovské Pile u Zábřeha. Řada našich hráčů našla uplatnění i ve vyšších soutěžích ČFbU mezi dospělými, jedna zhráček – Hana Pokorná - hrála i extraligu a dnes své znalosti předává dětem jako trenérka. Michal Tempír po skončení své aktivní hráčské kariéry založil a vedl mužskou část našeho oddílu, kam po dovršení dospělosti mohou přecházet naši členové, které život nezavane jinam.

Práci s dětmi se věnovali a věnují:

• Od roku 1986 Jiří Štěrba
  • 1996 –1997 Přemysl Posmyk
  • 1998 –2003 Pavel Burget
  • 2002 –2009 Zdeněk Ptáček st.
  • 2008 –2018 Radek Ptáček
  • Od září 2017 Miroslav Pacík